Recenzja spawarki Fujikura FSM-60S po 43.000 spawów

Recenzja jest moją subiektywną opinią. Inne egzemplarze mogą zachowywać się inaczej. Oceniam swój sprzęt który używam.

Kilka słów o Fujikurze 60S:


Spawarka światłowodowa Fujikura FSM-60S jest ceniona w branży spawaczy za ultra niezawodność. Sprawdza się w każdych warunkach.

Przeze mnie była używana tam gdzie jest kurz, pył, sól – była nawet w kopalni 1300m pod ziemią gdzie wszystkie metalowe przedmioty rdzewiały w ciągu 1 dnia, poczciwa Fujikura FSM-60S dała radę. Działa do dziś, jednak przez zawartą w powietrzu krzemionkę, wilgoć niektóre jej drobne elementy metalowe pokryły się nalotem.

FSM-60S wyznacza standardy w dziedzinie spawania światłowodów, jest w miarę szybka jak na dzisiejsze nawet czasy. Program Auto co prawda sie wolniejszy niż w następcach ale daje rade.

Klapa i holdery działają tylko manualnie – czyli ręką trzeba podnieść.

Jako użytkownik tej spawarki mogę potwierdzić, że jest to urządzenie, na które zawsze można polegać. Jego kompaktowa konstrukcja sprawia, że jest łatwa do przenoszenia i stosowania nawet w trudno dostępnych miejscach. Panel sterowania posiada menu w j.polskim jest w miarę intuicyjny i łatwy w obsłudze, co przekłada się na szybkie i efektywne spawanie.

Jakość spawów jest niezwykle wysoka. Potwierdzają to badania reflektometrem. Spawy są wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne, co przekłada się na długotrwałą niezawodność sieci.
Najstarsze spawy nią wykonane przeze mnie mają ponad 10 lat.

Nie można także nie wspomnieć o precyzji tego urządzenia. Dzięki zaawansowanym systemom pozycjonowania i kontroli jakości, spawy są wykonywane z niezwykłą dokładnością, co minimalizuje ryzyko błędów i uszkodzeń. Dla laików spawarka wyświetli informacje o błędach: najczęściej złe kąty spawanie, spalenie molekuły pyłu, bąbel w włóknie -(nie zawsze to wiarygodna informacja) .

Podsumowane testu Fujikury FSM-60S:

Podsumowując, spawarka światłowodowa Fujikura FSM-60S to narzędzie, które spełnia najwyższe wymagania profesjonalistów w branży telekomunikacyjnej. Dzięki swojej niezawodności, szybkości, wysokiej jakości spawów i precyzji, FSM-60S zasłużenie zdobywała uznanie jako lider w swojej klasie.


Recenzent posiada 2 spawarki FSM-60S, jedna ma 31.000 spawów – tą posiadam co najmniej 5 lat, druga ponad 43.000 (ta była w kopalni używana przez około 2000 spawów)-tą posiadam około 10 lat

Co zauważyłem testując Fujikurę FSM-60S przez około 10 lat:

Cechy:
Odporna na uszkodzenia, pył, drobne upadki
Zabezpieczenie antykradzieżowe – ma hasło startowe które można ustawić od danego dnia
Rozpoznaje włókna – tak
Spawa do rdzenia – tak
Programy Auto/SM/MM i inne

Zalety:
-Bardzo żywotna, niestraszne jej wielkie przebiegi i trudne warunki.
-Na dwóch obcinaczkach CT-30 i przy krótkim programie piecyka jest w miarę szybka (muszą być osłonki szybko zgrzewające się)
-Polskie menu
-Widok spawów (w pionie) przez co łatwo widać X i Y osi.
-Dobrze spawa, wysoka jakość spawów.
-Jest to spawarka którą można przewozić korzystając z transportu lotniczego, posiada baterie Ni-MH – a ją można przewozić liniami lotniczymi, (może wymagać zezwolenia na to).
-Budowa sześcianu -najbardziej mi odpowiada, wole kwadratowe ekrany niż prostokątne (chodzi o obraz osi X i Y aby był w pionie a nie poziomie).
-Bateria wytrzymuje około 120-150 spawów, zalecane używanie 2 baterii na przemian.
-Jest w 100% manualna, czasem to zaleta czasem wada.
-Jest to spawarka która wytrzymuje prace w kopalniach, to wielki plus, bo mało co tam wytrzymuje.

Wady:
-Program Auto działa wolniej niż w Fujikurze FSM-70S
-Bateria Ni-MH, niestety bateria wymaga ładowania po rozładowaniu do prawie pustej – to komplikuje obsługę. Spawarka ma opcje rozładowania baterii – można z tego skorzystać po wykonanej pracy. Jeżeli ładujemy na naładowanej w jakiejś np. 50% części bateria zyskuje bardzo szybko efekt pamięci i mamy ograniczoną jej sprawność (np.naładowana do pełna przestanie działać przy 2 kropkach oznaczających- 50% stanu naładowania)
-Jest w 100% manualna, czasem to zaleta czasem wada. Zależy kto do czego jest przyzwyczajony.
-Wymaga kupna specjalnego Holderu do spawania pigtaili z luźną tubą.

Werdykt finalny: Polecam