Pigtaile światłowodowe

Rodzaje pigtaili światłowodowych:

W światłowodach występuje wiele rodzajów złącz i pigtaili.
Najbardziej popularne typy złącza-wtyczki to:

Jednomodowe:
( Światłowody jednomodowe oferują ferruły (oznaczone PC-UPC) lub skątowe 8 stopni, oznaczone jako APC )

SC/PC (lub SC/UPC)
SC/APC
LC/PC (lub LC/UPC)
LC/APC
E2000/PC (lub E2000/UPC)
E2000/APC
ST/PC (lub ST/UPC)
ST/APC
FC/PC (lub FC/UPC)
FC/APC

Wielomodowe:
Światłowody wielomodowe mają tylko ferruły proste (oznaczone PC – UPC)
SC/PC
LC/PC
E2000/PC
ST/PC
FC/PC

Mało popularne pigtaile jedno-modowe i wielo-modowe to:
MTRJ (połączenie dwóch włokien w jedno złącze, stosowany jako wtyk wejściowy w urządzenie)
MU (połączenie pigtailu SC z ferrułą LC – w uproszczeniu)
MPO (połączenie w jednej wtyczce np. 12 sztuk włókien)
SMA (np. urządzenia medyczne , wojsko, urządzenia przemysłowe),
DIN (porty w reflektometrach)
D4 (urządzenia)


/PC – oznacza Physical Contact (czyli ferruła pigtaila prosta)
/UPC – oznacza Ultra Physical Contact (czyli ferruła pigtaila prosta, trochę lepiej spolerowana)
/APC – oznacza Angled Physical Contact (czyli ferruła pigtaila kątowa – 8 stopni )
Ferruła – to element ceramiczny w pigtailu -element stykowy, widoczny po zdjęciu zatyczki
=========================================================

Pigtaile SC – wady i zalety


SC występują jako SM jedno-modowe (kolory zielony i niebieski) i MM wielomodowe (kolory: szary, turkusowy, różowy).
Występują w wersjach: SM SC/APC SM SC/PC (lub SM SC/UPC)
Wady: Nie są odporne na szarpięcie, nie mają automatycznych zaślepek.
Zalety: Łatwo się je zmienia (np. przy dużej ilości pomiarów, krosów), są popularne – posiadają dobrą cenę i dostępność, łatwo je czyścić.
Przełącznice: 1 złącze zajmuje jeden slot SIMPLEX, 2 złącza zajmują 1 port DUPLEX

=========================================================

pigtaile LC – wady i zalety

LC

LC występują jako SM jedno-modowe (kolory zielony i niebieski) i MM wielomodowe (kolory: szary, turkusowy, różowy).
Występują w wersjach: SM LC/APC SM LC/PC (lub SM LC/UPC)
Wady: Czasem ciężko je wypinać (szczególnie patchcordy), cieżko się je czyści, nie mają automatycznych zaślepek, po wielokrotnym użyciu łamie się w nich klips.
Zalety: Są popularne – posiadają dobrą cenę i dostępność, jest to standard przy modułach SFP. Posiadają system blokady zatrzaskowej zabezpieczający przed przypadkowym wypięciem.
Przełącznice: 2 złącza (1 adapter LC duplex) zajmuje jeden slot SIMPLEX w przełącznicy, 4 złącza zajmują 1 port DUPLEX (adapter Quad LC)


================================================================

Pigtail E2000 – wady i zalety

E2000

E2000 występują jako SM jedno-modowe (kolory zielony i niebieski) i MM wielomodowe (kolory: szary, turkusowy, różowy).
Występują w wersjach: SM E2000/APC SM E2000 /PC (lub SM E2000 /UPC), z reguły wykorzystywana jest wersja E2000/APC
Wady: Wysoka cena, mała popularność, w razie zabrudzenia ciężko je wyczyścić, często elementy ruchome w ich konstrukcji się psują – np. uniemożliwiając wyjęcie złącza z adaptera.
Zalety: Automatyczna zaślepka – ciężko je zabrudzić, mają dobre parametry. Posiadają system blokady zatrzaskowej zabezpieczający przed przypadkowym wypięciem.
Przełącznice: 1 złącze zajmuje jeden slot SIMPLEX,

=========================================================

Pigtail ST – wady i zalety

ST

ST występują jako SM jedno-modowe (kolory zielony i niebieski) i MM wielomodowe (kolory: szary, turkusowy, różowy). Zakręcanie bagnetowe.
Występują w wersjach: SM ST/APC SM ST/PC (lub SM ST/UPC)
Wady: Obecnie mała popularność, kłopotliwy montaż adapterów, przy dużej ilości krosów i wytknięć są kłopotliwe – ciężko je zmieniać, łatwo je zabrudzić. Adaptery ST nie posiadają kolorów przez co ciężko określić jaki typ światłowodu reprezentują. Posiadają mały wybór przełącznic.
Zalety: Posiadają system blokady zabezpieczający przed przypadkowym wypięciem.
Przełącznice: 1 złącze zajmuje jeden slot okrągły ST, złącze nie jest kompatybilne ze złączami SIMPLEX SC.

=========================================================

Pigtail FC – wady i zalety

FC

FC , występują jako SM jedno-modowe (kolory zielony i niebieski) i MM wielomodowe (kolory: szary, turkusowy, różowy). Są zakręcane, posiadają gwint.
Występują w wersjach: SM FC/APC SM FC/PC (lub SM FC/UPC)
Wady: Obecnie mała popularność, kłopotliwy montaż adapterów, przy dużej ilości krosów i wytknięć są kłopotliwe (długie zakręcanie) – ciężko je zmieniać, łatwo je zabrudzić. Adaptery FC nie posiadają kolorów przez co ciężko określić jaki typ światłowodu reprezentują. Posiadają mały wybór przełącznic.
Zalety: Posiadają system blokady zabezpieczający przed przypadkowym wypięciem.
Przełącznice: 1 złącze zajmuje jeden slot okrągły FC, złącze nie jest kompatybilne ze złączami SIMPLEX SC.

Polecam artykuł:
Rozpoznawanie pigtaili i adapterów

Jedna myśl na temat “Pigtaile światłowodowe

Komentarze są wyłączone.