Rozdzielacz tub światłowodowych

W sieci światłowodowej do rozdzielenia kabla na poszczególne tuby, aby wprowadzić je w różne moduły czy różne przełącznice, stosuje się rozdzielacz tub, a do osłony tub światłowodowych stosuję się specjalny peszel ochronny.

Peszel ochronny musi chronić tuby przed przypadkowym zagięciem, zmiażdżeniem. Do tego celu stosuję się specjalnie skonstruowane peszle,

Rozdzielacz tub ma zastosowanie w sytuacji gdy jeden kabel rozszywamy na kilku lub kilkunastu modułach (patrz. przełącznice modułowe) bądź przełącznicach 1U klasycznych lub innych

Zdjęcie przedstawia jeden kabel rozszyty na dwóch różnych przełącznicach

Rozdzielacz tub nie jest rozwiązaniem idealnym – plastikowa tuba kabla światłowodowego w peszlu ochronnym lekko zmienia długość – kiedy peszel skręcamy lub prostujemy. Przez co możemy spowodować w skrajnych przypadkach duże zagięcia czy nawet zerwania transmisji i światłowodu.

Dlatego w przemyśle lepiej sprawdza się bezpośrednio kabel w przełącznice. Rozdzielacze tub i systemy w tubach osłonowych – sprawdzają się u operatorów telekomunikacyjnych. Gdzie dostęp do szaf serwerowych mają tylko uprawnieni specjaliści.